13 kwietnia 2020 r. upływa termin zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) spółek wpisanych do KRS przed dniem 13 października 2019 r.
Czym jest Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych powstał na podstaw ustawy z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U. 2018 poz. 723) , która to ustawa wdrożyła przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 z 20 maja 2015 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu (tzw. IV dyrektywa AML).
Jak wskazano w uzasadnieniu dyrektywy w celu zapewnienia przejrzystości w obrocie gospodarczym, Parlament Europejski zobowiązał państwa członkowskie do stworzenia rejestrów, które gromadzą informacje o beneficjentach rzeczywistych podmiotów prawnych, zarejestrowanych na ich terytorium. Zgodnie z przyjętą regulacją, każda spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego ma obowiązek wskazać osoby fizyczne, które bezpośrednio lub pośrednio sprawują kontrolę nad spółką poprzez posiadane uprawnienia, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na działania podejmowane przez spółkę, faktycznie sprawując kontrolę nad danym podmiotem(a zatem są jego beneficjentami rzeczywistymi). Obowiązkowemu wpisowi do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych podlegają spółki enumeratywnie wymienione w art. 58 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, tj. spółki:
Stworzenie tego typu rejestru miało w ocenie Parlamentu Europejskiego stworzyć podwaliny do systemowego przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
Jakie obowiązki ciążą na spółkach:
Zgonie z powołaną ustawą Spółki, które zostały wpisane do KRS przed dniem 13 października 2019 r. mają obowiązek dokonać zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) najpóźniej do 13 kwietnia 2020 r.
Z kolei spółki wpisywane do KRS po dniu 13 października 2019 r. informacje do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) zobowiązane były zgłaszać w terminie 7 dni od wpisu do KRS.
W przypadku zmiany beneficjenta rzeczywistego po dokonaniu pierwszego wpisu wszystkie spółki zobowiązane są aktualizować dane w CRBR w ciągu 7 dni od zmiany danych. Zgłoszenie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych jest dokonywane za pośrednictwem strony internetowej dedykowanej do obsługi Rejestru: crbr.podatki.gov.pl, i wymaga podpisu elektronicznego lub podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP.
Jakie są skutki nie dopełnienia obowiązku?
Za brak zgłoszenia danych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych w określonych ustawą terminach spółce będzie grozi kara pieniężna do wysokości 1.000.000,00 zł. Natomiast, w przypadku podania przez osobę reprezentująca spółkę nieprawdziwych danych dotyczących beneficjenta rzeczywistego, osoba ta ponosić będzie odpowiedzialność karną za składanie fałszywych oświadczeń.