W dniu 18 marca 2022 r. Sąd Okręgowy w Warszawie (SSO Tomasz Niewiadomski, sygn. akt XXVIII_C_252_21) w sprawie z powództwa naszej Klientki przeciwko Santander Bank Polska wydał wyrok, w którym ustalił, że umowa kredytu na cele mieszkaniowe Ekstralokum z września 2008 roku jest nieważna.
Jednocześnie zasądził na rzecz kredytobiorcy kwotę 139.676,00 PLN tytułem zwrotu zapłaconych dotychczas rat kredytu wraz z odsetkami za opóźnienie od dnia 10 marca 2022 roku oraz kwotę 6.417 złotych tytułem zwrotu kosztów procesu.
W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd wskazał, iż:
– kredytobiorca nie został nigdy prawidłowo poinformowany o realnej skali ryzyka kursowego, a w szczególności tego, że wzrost kursu będzie rzutować na saldo całego kapitału kredytu,
– umowa kredytu wiążąca strony jest sprzeczna jest z art. 69 ust. w Prawa bankowego gdyż prowadzi do sytuacji, że powódka ma spłacić kwotę o wiele wyższą niż wykorzystany kredyt z odsetkami i prowizją. Kwota kapitału kredytu do spłaty jest bowiem ustalana przez pozwanego. W efekcie pozwany otrzymuje świadczenie o wiele wyższe niż suma kapitału, odsetek i prowizji, do czego nie ma żadnej podstawy w przepisach prawa.
– przepisy prawa polskiego oraz prawa unijnego nie dają sądowi podstaw do modyfikacji umowy lub też wypełnienia jej inną treścią, w szczególności innym kursem, po to, aby utrzymać umowę;
Sąd nie uwzględnił zarzutów potrącenia i zatrzymania, podniesionych przez pozwany bank.
Pozew został wniesiony w marcu 2021 roku.
Wyrok jest nieprawomocny.
Sprawę prowadzą radca prawny Tomasz Baszczyn i adwokat Paweł Czarniak.