W dniu 2 czerwca 2022 r. Sąd Okręgowy w Krakowie (SSO Irena Żarnowska – Sporysz, sygn. akt I C 1768/21) w sprawie z powództwa naszych Klientów przeciwko Raiffeisen Bank International AG w Wiedniu wydał wyrok, w którym uznał, że sporna umowa kredytu denominowanego kursem CHF jest nieważna i zasądził na rzecz kredytobiorców kwotę 170.268,42 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie, obciążając bank w całości kosztami postępowania.
Sprawa dot. umowy zawartej w październiku 2007 roku, przedterminowo spłaconej w całości, a dochodzona pozwem kwota stanowiła różnicę pomiędzy kwotą wszystkich spłat uiszczonych przez kredytobiorców na rzecz banku, w wykonaniu nieważnej umowy kredytu, a kwotą przekazaną przez bank na rzecz kredytobiorców przy uruchomieniu kredytu.
Sąd przyjął, iż klauzule przeliczeniowe jako niedozwolone postanowienia umowne nie wiążą konsumenta. Ponieważ określają główne świadczenia stron umowy, a konkretnie wysokość salda kredytu i wysokość rat – to bez nich nie da się utrzymać umowy. Brak jest też przepisu o charakterze dyspozytywnym, którym można by uzupełnić ubytek umowy o niewiążące klauzule. Nie ma również uzgodnień stron co do dalszego obowiązywania umowy bez tych klauzul.
Jednocześnie Sąd wskazał, że niepełna umowa tj. pozbawiona klauzul denominacyjnych określających jej główne postanowienia, nadających umowie jej zasadnicze cechy jest sprzeczna z ustawą tj. art. 69 ust.1 prawa bankowego i przez to nieważna w rozumieniu art. 58 par.1 k.c.
Sprawę prowadzili radca prawny Tomasz Baszczyn i adwokat Paweł Czarniak