Nieważność umowy o kredyt hipoteczny dla osób fizycznych „Multiplan” waloryzowany kursem CHF zawartej z BRE Bank.
W dniu 26 września 2022 r. Sąd Okręgowy w Krakowie (SSR del. Agnieszka Zwęglińska-Wójcik, sygn. akt I_C_2926_21) w sprawie z powództwa naszych Klientów przeciwko mBank S.A. wydał na posiedzeniu niejawnym wyrok, w którym ustalił, że umowa o kredyt hipoteczny dla osób fizycznych „Multiplan” waloryzowany kursem CHF z maja 2008 r. zawarta z BRE Bank jest nieważna.
Jednocześnie zasądził na rzecz kredytobiorców dochodzone pozwem kwoty w PLN i CHF tytułem zwrotu zapłaconych dotychczas rat kredytu wraz z odsetkami za opóźnienie, obciążając bank w całości kosztami postępowania.
W uzasadnieniu Sąd wskazał, że:
– zawarta w umowie klauzula indeksacyjna z pewnością naruszała w sposób rażący interesy kredytobiorców jako konsumentów. Brak możliwości określenia potencjalnej wysokości kursów kupna i sprzedaży CHF, od których zależała wysokość salda kredytu wyrażonego w CHF oraz wysokość rat kredytu wyrażonych w CHF i spłacanych w walucie złoty polski, nie pozwalał bowiem kredytobiorcom na racjonalną ocenę ekonomicznego obciążenia związanego z umową kredytu oraz uniemożliwiała im weryfikację prawidłowości ustalanych przez Bank kursów kupna i sprzedaży CHF, a tym samym prawidłowości rozmiaru nałożonych na nich obciążeń finansowych z tytułu umowy.
– powołując się na wyrok TSUE w sprawach połączonych C80/21 do C-82/21, Sąd stwierdził, że nie może zastąpić nieuczciwego postanowienia umownego dotyczącego kursu wymiany przepisem dyspozytywnym prawa krajowego, jeżeli takiemu rozwiązaniu sprzeciwia się konsument. W niniejszej sprawie powodowie wnosząc powództwo o unieważnienie umowy nie wyrazili zgody na zastąpienie abuzywnych postanowień innymi zapisami w tym kursem NBP co do przeliczenia świadczeń stron.
Pozew został wniesiony w październiku 2021 roku.
Sprawa jest prowadzona przez radcę prawnego Tomasza Baszczyna oraz, adwokata Pawła Czarniaka wspieranych przez zespół prawników kancelarii.