Czy rok 2020 przyniósł jakieś nowości w temacie kredytu we frankach? Co nowego w ustawie frankowej i czy pojawiły się jakieś korzystne z punktu widzenia frankowiczów rozstrzygnięcia w sądzie?
Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wpływają kolejne zapytania od osób, które zaciągnęły kredyt we frankach. Skierowanie zapytań do TSUE wynika z prostej przyczyny – wyroki Trybunału mogą przyczynić się do unieważnienia setek umów zawartych pomiędzy bankiem a frankowiczami. Jednym z kolejnym korzystnych rozstrzygnięć miało miejsce na początku tego roku. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł na korzyść frankowiczów toczących spór z Raiffeisen Bankiem (później został on przejęty przez BNP Paribas). W orzeczeniu znalazło się m.in. wskazanie na nieuczciwe warunki umowy określone przez bank.
Wyrok z 3.01. bieżącego roku oznacza dla innych frankowiczów nadzieję na pozytywne rozstrzygnięcie również ich sporów z bankami. Niezwykle istotne jest, że sąd nie pytał o to, czy postanowienia umowy kredytu indeksowanego frankiem są wadliwe, tylko po prostu orzekł, że takie są. Ponadto niezwykle ważnym wątkiem w tym rozstrzygnięciu był brak przepisów dyspozytywnych, czyli względnie stosowalnych. W takim wypadku – powołując się na odpowiedź TSUE – frankowicze mogą unieważnić całą umowę kredytu lub ją odfrankowić, co wyjaśniamy szerzej w dalszej części artykułu. Które rozwiązanie przyjąć? O tym decyduje konsument, to kolejna lub być może najważniejsza informacja i pomoc frankowiczom.
Skutkiem unieważnienia umowy jest zwrot bankowi kwoty, jaką się od niego otrzymało (bez prowizji, odsetek i innych opłat). Odfrankowienie kredytu polega na przeliczeniu kredytu, również wszystkich spłaconych rat, na złotówki i spłata według pierwotnego harmonogramu w polskiej walucie.
Nasza krakowska kancelaria Czarniak Baszczyn oferuje pomoc dla frankowiczów. Wszystkie osoby, które chcą unieważnić umowę, odfrankowić kredyt lub uzyskać inne informacje i prawne wsparcie, zapraszamy do kontaktu.