Polisolokaty
Likwidacja polisolokaty i co dalej?
W przypadku polisolokat istnieje możliwość przedterminowego rozwiązania umowy, jednak jest to bardzo nieopłacalne z punktu widzenia osoby inwestującej w takie fundusze. Likwidacja polisolokaty lub polisy UFK wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty likwidacyjnej. Jej wysokość może opiewać nawet na równowartość 90-100% kapitału zainwestowanego w lokatę, dlatego właśnie niektóre kancelarie - np. Czarniak Baszczyn - specjalizują się w postępowaniach o zwrot tej opłaty. Jakie dokumenty należy przygotować, by móc ubiegać się o zwrot opłaty likwidacyjnej:
- dokument potwierdzający zawarcie umowy - certyfikat polisy,
- warunki ubezpieczenia i regulamin funduszu inwestycyjnego,
- korespondencja o rozwiązaniu umowy (dokument rozliczeniowy i inne).
Poza opłatami firmy oferujące umowy ubezpieczenia naliczały również inne koszty (tzw. koszty zarządzania), finalnie osoba rozwiązująca umowę przedterminowo była obarczona ogromnym zobowiązaniem do spłaty. W takich sprawach zapadło już wiele korzystnych wyroków dla posiadaczy ubezpieczenia powiązanego z funduszami kapitałowymi. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji Konsumentów i Rzecznik Finansowy również opiniują, że wysokie opłaty likwidacyjne zaliczane są do niedozwolonych praktyk.
Odzyskiwanie pieniędzy z polisolokat
Jeśli chodzi o odzyskiwanie opłat likwidacyjnych, to zapadło już wiele korzystnych wyroków dla posiadaczy polisolokat. Czy odzyskanie pieniędzy z polisolokaty, czyli całej wpłaconej przez posiadacza umowy kwoty, jest możliwe? W polskich sądach rozstrzygnięcia takich postępowań były różne. Część Sądów uznawała, że umowy, które pozostawiają zupełną dowolność towarzystwu ubezpieczeniowemu, są niezgodne z prawem i można wywalczyć ich całkowite unieważnienie. Jednak ostatnio ugruntował się pogląd, że tego typu umowy są jednak ważne co do zasady i tylko wprowadzenie w błąd przy zawieraniu umowy w określonych sytuacjach może dawać szansę unieważnienia umowy jako całości.
Również w sytuacjach, gdy opłata likwidacyjna była rażąco wysoka, można dochodzić swoich praw. Warto dodać, że Sąd Najwyższy wydał uchwałę, w której roszczenia posiadaczy polisolokat przedawniają się po 10 latach, a nie po 3 latach jak było dotychczas. Dzięki temu osoby poszkodowane mają znacznie więcej czasu, by odzyskać pieniądze z polisolokat.